събота, 25 юли 2009 г.

сряда, 22 юли 2009 г.


Иван Юруков като Родион Разколников - роля съдба и предизвикателство за всеки голям актьор
Престъпление и наказание” – представление-наказание или представление-просвещение

Няма по-голямо оправдание за престъплението от това, че се върши в името на справедливостта. Може ли тогава да се говори за опрощение или то идва далеч преди злодеянието да стане факт? Може ли Родион Разколников окончателно да раздели доброто от злото, без да обръща назад треперещ поглед? Иван Юруков е днешният терзаещ се престъпник, все по-уверен и искрен вътре в себе си. С лице открито сякаш ако има буря тя ще подмине именно него. Режисьорът Владлен Александров налага специфичен словесен изказ и крайна и сурова игра сред мрачни декори и по-слабо осветление. Метафора на вътрешните катаклизми и раздирания, героите все така не могат да се почувстват уютно в живота си. Разбира се, не е възможно да се предаде цялото богатство от идеи и огромната фабула на романа “Престъпление и наказание” на сцена. Театралната му версия се ограничава в три срещи между престъпника и разпитващия го полицай, и три срещи между мъченика на съвестта си и олицетворението на опрощаващата любов Соня Мармеладова. В първите три срещи чрез напрегнат словесен двубой се разкриват темите за престъплението и наказанието, за правото на силната личност и за преминаването на границата между добро и зло. А вторите три срещи са своеобразна алегория на любовта, вярата и изкуплението. Спектакъл, който не дава отговори, но отваря много и различни врати за размисъл.

Виолета Станкова

неделя, 19 юли 2009 г.

Иван Юруков в "Балът на крадците" от Жан Ануи


Чаровни обирджии вилнеят в "Балът на крадците"
Спектакълът на Тиери Аркур е като добро шампанско: поема се леко и свършва още пенливо
Премиерата на „Балът на крадците” от Жан Ануи обагри празнично афиша на Народния театър и зарадва публиката с палавия вкус на искрящо френско шампанско. Което се поема леко и с удоволствие и свършва точно преди да приспи сетивата - докато е още пенливо и вкусно. Режисьор на спектакъла е чаровният Тиери Аркур, сънародник на прочутия автор и добър познайник на родната публика, която го помни от миналогодишната му постановка с академичната трупа – „Идеалният мъж”. За разлика от творбата на Оскар Уайлд, която във версията на Аркур стоеше малко статично на сцената и изисканото афористично слово на британския денди понатежаваше, в „Балът на крадците” всичко е шемет, динамика и остри завои в сюжета. Действието в пиесата, чийто жанр определят като „комедия-балет” (хореографката Татяна Соколова е работила по танците в тандем с режисьора), е ситуирано в края на безгрижното десетилетие на 30-те в аристократичния курорт Виши. Там скучаеща лейди (Мария Каварджикова) измисля начин дискретно да разнообрази отегчителното всекидневие на обкръжението си, възползвайки се от ситуацията, че банда ловки джебчии вилнее в градчето. Оказва се обаче, че „изпечените обирджии” съвсем не са злодеи, а симпатични хитреци на дребно, безобидни самохвалковци или дори благородни младежи, страдащи от пристъпи на гузна съвест. В ония години „занаятът” все още е обвеян в романтика и даже самодоволните в други случаи благородници някак си пазят достойнството им. А и кой ли би могъл да устои на пишман-мошеници, които се явяват в светлите образи на Юлиан Вергов, Владо Карамазов и Иван Юруков?! Нито зрителите, нито богатите наследнички, каквито има цели две на сцената. Макар и скрита под дамски дрехи за дегизировка, буйни перуки и бради (понеже героите сменят самоличности като носни кърпички), харизмата на такива актьорите би си личала и под „скъсан чул”. Но в представлението вместо скъсан чул в помощ на находчивите персонажи са великолепните костюми на сценографката Елена Иванова. Повечето от избраниците на режисьора бяха участници и в предишния му бг проект. Самият Тиери Аркур дефинира „Балът на крадците” като спектакъл на ансамбъла: тук всички са звезди и всяка роля е важна. Освен споменатите актьорски имена има и други за отбелязване. Захари Бахаров като инфантилен зестрогонец пак се прави на дете идиотче, макар и с по-малко вдъхновение, отколкото в „Почивен ден” на Камен Донев; Марта Кондова като влюбената Жюлиет е изящна и витална досущ младата Коко Шанел; над всички обаче за пореден път, макар и в поддържаща роля, блести универсалният боец в шотландска пола Стоян Алексиев.

сряда, 8 юли 2009 г.

Иван Юруков като Дмитрий в "Бягащи странници".



Автор: Алексей Казанцев
Постановка:Николай Ламбрев-Михайловски

Сценография: Чайка Петрушева

В ролите: Иван Юруков, Емануела Шкодрева, Екатерина Стоянова, Йосиф Шамли, Параскева Джукелова.

вторник, 7 юли 2009 г.

Данаилов раздаде почти 100 награди за творчество (2008-05-19)


Четиридесет и шест изявени творци и дейци получиха награди от Министерството на културата по случай 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.


Наградите - за постигнати високи творчески резултати и принос в развитието и популяризирането на българската култура, връчи министърът на културата Стефан Данаилов, предаде БТА. Той награди също 10 млади творци, двама музейни работници, 13 читалищни дейци, 23 учители от училищата по изкуствата, шестима меценати и дарители.
Наградите за изявените творци са грамота, плакет и 2500 лева, за младите - грамота, плакет и 1000 лева, за читалищните дейци - грамота, плакет и 500 лева. Грамота, плакет и 150 лв. получиха изявени учители от училищата по изкуствата и културата.
С грамота, плакет и 2500 лв. за постигнати високи творчески резултати и принос в развитието на културата и във връзка с навършване на юбилейни годишнини бяха наградени архитект Иван Попов (90), проф. Кирил Василев (90), скулпторът Величко Минеков (80), актьорите Васил Михайлов (70) и Вълчо Камарашев (70) и поетът Константин Павлов (75).

Отличените млади таланти са актьорите Деян Донков, Александра Сърчаджиева, Александра Василева,Иван Юруков режисьорите Андрей Паунов и Биляна Петрова, цигуларката Лия Петрова, балерината Сара-Нора Кръстева, поетът Васил Балев, акробатът Михаил Димитров, който заяви, че наградата е за всички циркови артисти - най-дивите в актьорското съсловие по думите му.

Иван Юруков в "Exodus: il sogno di ada"

понеделник, 6 юли 2009 г.

Иван Юруков в документален филм за столичния кмет, управлявал най- дълго време София, Иван Иванов.


Иван Юруков е в ролята на секретар на Иван Иванов Славински. Филмът е готов снимачно. Монтаж есента, а премиера, когато режисьорката реши ;)
Ето и цялата статия: http://www.gradski.bg/show.php?storyid=746261

събота, 4 юли 2009 г.

Иван Юруков рисуван